Wszyscy chcemy, by nasze maluchy były mądre i dużo umiały, ale czy w równym stopniu doceniamy ruch?

Wiele bardziej cenimy zabawki edukacyjne niż piłki, skakanki i wstążki czy obręcze. Chyba wszyscy  mówimy rzeczy w stylu: „Nie wierć się”, „Czy mógłbyś choć przez minutę posiedzieć w miejscu?”, „Przestań wreszcie skakać i zajmij się czymś sensownym”.

Tymczasem ruch, gimnastyka, która wywodzi się z baletu, są potrzebne dzieciom jak powietrze i jedzenie. Brak ruchu i złe nawyki (siedzenie przed telewizorem, siadanie z podwiniętą nogą) powodują, że malec zaczyna się garbić, a kręgosłup mu się krzywi. Ruch może zapobiec kłopotom, bo wzmacnia mięśnie, kości, ścięgna i więzadła (uelastycznia je i zwiększa ich wytrzymałość).

o_balecie

Zdrowe, zgrabne o pięknej sylwetce dziecko to marzenie wszystkich rodziców i dążenie wychowawców. Czy takie będzie, w bardzo dużym stopniu zależy właśnie od rodziców – od warunków, jakie mu zapewnią, stylu życia, nawyków, jakie przekażą.

Niedostatek ruchu, telewizja, komputery, zanieczyszczenia środowiska itp., powodują, że nasze dzieci nie zawsze rosną i rozwijają się prawidłowo.

Mała aktywność ruchowa sprawia, że mięśnie są słabsze, a układ krążenia i oddechowy mniej wydolne. Organizm dziecka staje się przez to bardziej podatny na niekorzystne zmiany.

Ruch jest podstawowym bodźcem rozwojowym. Dzięki aktywności ruchowej dziecko poznaje otoczenie i opanowuje nowe umiejętności.

Okres przedszkolny i szkolny jest szczególnie znaczący dla kształtowania się motoryczności dziecka. Dlatego troska o prawidłowy rozwój fizyczny dziecka, o zapewnienie mu odpowiedniej ilości wszechstronnego ruchu jest działaniem szeroko pojętego zdrowia dziecka – fizycznego, psychicznego i społecznego.

Największy wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, mają rodzice i nauczyciele dlatego powinni i mogą ze sobą współpracować i wspomagać się. Na zajęciach ruchowych w przedszkolu jak i w szkole dziecko uczy się nowych ruchów, ćwiczeń i zabaw. Obserwuje, jak wykonują je inne dzieci, rywalizuje z nimi. W domu, w zabawach z rodzicami, może te ćwiczenia i zabawy powtarzać i doskonalić.

Podsumowując, wszyscy rodzice powinni pamiętać, że posyłając swoje Pociechy na balet zapewniamy im:

•    rozwijanie zdolności artystycznych dziecka i odkrywamy jego talent,
•    aktywny ruch
•    pokonywanie nieśmiałości i dodajemy pewności siebie,
•    uwrażliwienie na muzykę poważną,
•    uczenie odpowiedzialności, dyscypliny i współpracy z rówieśnikami.